hdg
29 بهمن 1401 - 18:18

قرآن جامعه را از سرگردانی نجات می‌دهد

مشهد - تولیت آستان قدس رضوی گفت: پیامبر اسلام با قرآن توانست جامعه را از جهالت و گمراهی نجات دهد و پایه‌گذار بزرگ‌ترین تمدن بشری شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی پیش از ظهر شنبه همزمان با مبعث نبی مکرم اسلام در اجتماع بزرگ فعالان قرآنی که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، ظلالت و گمراهی یک جامعه را در سرگردانی و بی‌هدفی دانست و اظهار کرد: انسانی که از حقیقت، تعالیم قرآن و آموزه‌های دینی و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بی‌بهره باشد و برای تعالی و رشد خویش نکوشد، فردی متحیر و سرگردان است که نمی‌تواند راه صحیح را از باطل و نور را از ظلمت تشخیص دهد.

وی با بیان این‌که خاتم النبیین (ص) مبعوث شد تا بشریت را از سرگردانی و حیرت نجات دهد، ادامه داد: ائمه اطهار (ع) که تداوم بعثت هستند، وظیفه نجات انسان‌ها از سرگردانی و حیرت را دارند، اهل بیت عصمت و طهارت (ع) رمز مرگ جهل و حیات دانش، علم و معرفتی هستند که راه سعادت را برای انسان ترسیم می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی با طرح این سوال که چرا در عید مبعث زیارت امیرالمؤمنین (ع) سفارش و افضل اعمال معرفی شده است، تصریح کرد: رمز و معنای آن این است که اگر انسان می‌خواهد در مسیر بعثت و اهداف نورانی پیغمبر اکرم (ص) حرکت کند، باید به سراغ امیرالمؤمنین (ع) به‌عنوان نماد امامت و ولایت برود زیرا از طریق اهل بیت (ع) می‌توان به رسول اکرم (ص)، راه حقیقی اسلام و برداشت صحیح از قرآن رسید.

وی، انقلاب اسلامی را نتیجه وزش نسیمی از معارف قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) در جامعه ایران دانست و گفت: انقلاب اسلامی به نوعی امتداد بعثت است، در دورانی که جوامع بشری گرفتار ظلم، ستم، شهوت‌رانی، توحش و دفن تمام فضائل اخلاقی و انسانی هستند، ندائی ملکوتی مردم و جامعه بشری را به خدا، توحید و فضیلت‌های اخلاقی و انسانی دعوت کرد.

انقلاب اسلامی ملت را از فرهنگ غرب نجات داد

مروی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب که فرمودند «مهم‌ترین کار انقلاب این بود که ملت ما را از هاضمه غرب بیرون کشید» افزود: با وقوع انقلاب اسلامی، ملت ایران از فرهنگ غربی که انسانیت و فضیلت‌های اخلاقی در آن مرده و شهوت‌رانی، بی‌رحمی، قطع ارتباط با یکدیگر و تجاوز به حقوق دیگران رواج دارد، نجات پیدا کرد اما خطر همچنان باقی است.

وی اضافه کرد: قرآن کریم، پیامبر اسلام (ص) را الگو، نمونه و اسوه معرفی می‌کند و اگر قرار باشد پیامبر (ص) را در قالب کتابی معرفی کنیم آن کتاب، قرآن است و اگر بنا باشد قرآن را در تجسمی انسانی بشناسیم، آن انسان، پیامبر اسلام (ص) است.

تولیت آستان قدس رضوی، استمرار فضائل اخلاقی در جامعه را جهاد اکبر دانست و اظهار کرد: امروز ادعای برخورداری از جامعه قرآنی، نبوی و علوی را داریم اما متأسفانه در فضای جامعه کمتر از آموزه‌های قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مشاهده می‌کنیم.

وی ابراز کرد: در ساحت‌های دفاع از انقلاب، نظام، امامت، ولایت و رهبری و مبارزه با استکبار، مردم عزیز ایران حقیقتاً سنگ تمام گذاشته‌اند اما در حوزه استمرار فضائل اخلاقی و پیروی از آموزه‌های پیغمبر اکرم (ص) عقب ماندگی‌های فراوانی داریم.

مروی با بیان این‌که اسلام تنها قرآن و دعا نیست، خاطرنشان کرد: آیا بازار، ادارات و تربیت فرزندان ما قرآنی است؟ چقدر آموزه‌های قرآن در منازل ما جریان دارد؟ چرا در کنار کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان، یک کتاب تربیتی در منازل وجود ندارد؟ اسلام تنها دعا و قرآن نیست و باید عمل در آن وجود داشته باشد.

بیان فضائل پیامبر در محافل خانوادگی

وی گفت: باید به سراغ اهل بیت (ع) برویم تا از جهل و حیرانی نجات پیدا کنیم و معرفت به دست آوریم؛ به‌طور مثال می‌توان در محافل و میهمانی‌های خانوادگی که بیش از چند ساعت به طول می‌انجامد، حداقل یکی از فضیلت‌های پیامبر (ص) را برای جمع بیان کرد تا گامی به سمت سعادت برداشته شود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: برخی از مردم حتی در خانواده‌های مذهبی، اسامی و ویژگی‌های فوتبالیست‌های خارجی را بیشتر از فضائل پیامبر اسلام (ص) می‌شناسند و این جفا بر آن حضرت است چراکه باید آموزه‌های دینی در جامعه رواج داشته باشد، باید ایمان ما با خواندن قرآن بیشتر شود و در فضیلت‌های اخلاقی گامی به جلو برداریم.

وی اضافه کرد: پیامبر اسلام با قرآن توانست جامعه را از جهالت و گمراهی نجات دهد و پایه‌گذار بزرگ‌ترین تمدن بشری شود زیرا قرآن جامعه را از سرگردانی نجات می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1043404